Salony Drzwi.pl

Obsługujemy płatności:

Współpracujemy z producentami drzwi:

Drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe dzielimy na drzwi zewnętrzne i wejściowe wewnątrzlokalowe.

Ze względu na miejsce montażu drzwi wejściowe dzielimy na drzwi zewnętrzne i wejściowe wewnątrzlokalowe. Zewnętrzne to wszystkie drzwi montowane w ścianach zewnętrznych budynków. Wejściowe wewnątrzlokalowe to te, montowane wewnątrz budynków, służące do oddzielenia ogólnodostępnych pomieszczeń, np. korytarzy, od wnętrz mieszkalnych.

Zarówno jedne jak i drugie stoją na straży bezpieczeństwa domowników i ich mienia, dlatego jednym z ważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować przy ich wyborze, jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Muszą być wytrzymałe i uniemożliwić lub przynajmniej utrudnić próby włamania. Powinny zapewniać izolację akustyczną, szczelność oraz niezawodność w ciągu długich lat użytkowania. Drzwi zewnętrzne dodatkowo muszą zapewniać izolację cieplną. Muszą być z materiałów odpornych na działanie zmiennych i często ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Każde drzwi to zespół dwóch współpracujących ze sobą elementów, czyli ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Skrzydła można podzielić na te o konstrukcji drewnianej, stalowej oraz na drzwi z profili PCW i aluminiowych.

Skrzydła o konstrukcji drewnianej i stalowej osadzane są w ościeżnicach drewnianych, drewnopodobnych lub stalowych. Profile skrzydeł i ościeżnic z PCW i aluminium stanowią dopasowane do siebie zespoły elementów, tworząc systemy drzwiowe.

Bez względu na materiał konstrukcyjny minimalna określona normami szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 cm, a wysokość 200 cm. Grubość drzwi wejściowych wewnątrzlokalowych wynosi minimum 40 mm, a zewnętrznych 54 mm.

Właściwe wykończenie powierzchni skrzydeł i ościeżnic jest jednym z warunków uzyskania najwyższej jakości, estetyki i skutecznego zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych.

Krawędzie skrzydła i ościeżnicy są najbardziej narażonymi na uszkodzenie miejscami na powierzchni drzwi. Dla zabezpieczenia przed uszkodzeniami nie mogą mieć ostrych zakończeń. Muszą być wyprofilowane po łuku o promieniu ok. 3 mm.

Drzwi o konstrukcji drewnianej


DRZWI PŁYCINOWE. Tradycyjnymi drzwiami o konstrukcji drewnianej są ramowe drzwi płycinowe. Ich głównym elementem konstrukcyjnym jest rama z grubych elementów z litego drewna. Przedzielona jest poziomymi i pionowymi drewnianymi słupkami, tzw. szprosami. Usztywniają one ramę, dzieląc ją dodatkowo na mniejsze powierzchnie. Pola ograniczone szprosami nazywa się płycinami.

Płyciny wypełniane są deskowaniem i pokryte ozdobnie wykończonymi drewnianymi płytami, np. w formie kasetonów. Bardzo często zamiast desek montowane jest przeszklenie, które doświetla przedpokój.

Dziś lite drewno zastąpione zostało drewnem klejonym, tzw. klejonką. Ramy i szprosy są ze sklejonych ze sobą trzech lub pięciu (zawsze nieparzysta ilość) cieńszych listew drewnianych. Pozwala to wyeliminować wady drewna, np. skłonność do paczenia się. Dodatkowo też wpływa na zmniejszenie zużycia i ograniczenie odpadów w produkcji. Zewnętrzne powierzchnie wykańczane są grubymi drewnianymi okleinami.

Często płyciny w drzwiach z klejonki są wykonane z profilowanych płyt drewnianych, pomiędzy którymi znajduje się materiał termoizolacyjny - styropian, pianka poliuretanowa.

Ze względu na cenę najbardziej popularnym materiałem jest drewno sosnowe. Bardziej eleganckie drzwi robi się z dębowego, jesionowego, bukowego lub egzotycznego np. mahoniu, teku, palisandru itp.

DRZWI PŁYTOWE. Oprócz drzwi płycinowych popularnością na rynku cieszą się też drzwi płytowe o konstrukcji drewnianej. Elementem charakterystycznym dla nich są sztywne płyty z materiałów drewnopochodnych, kompozytów lub stali, będące zewnętrznymi okładzinami skrzydeł drzwiowych. Są gładkie lub wytłaczane (wytłoczenia mają różne kształty, często jednak imitują płyciny).

Głównym elementem konstrukcyjnym drzwi płytowych jest rama z drewna klejonego warstwowo, nazywana ramiakiem. Przestrzeń wewnątrz niej w przypadku drzwi z zewnętrznymi płytami z materiałów drewnopochodnych wypełniona jest materiałem usztywniającym, a w przypadku płyt z kompozytów lub stali - materiałem termoizolacyjnym. W przypadku drzwi płytowych z przeszkleniem miejsca montażu szyb ograniczone są dodatkową ramą, która wzmacnia miejsca osadzenia zestawu szybowego.

Drzwi z płytą drewnopochodną. Popularnym typem drzwi płytowych są drzwi z wypełnieniem z grubej płyty wiórowej HDF (High Density Fiber) pokryte cienkimi 3-4-milimetrowymi wodoodpornymi płytami wiórowymi, laminowanymi drewnem lub dekoracyjną folią o barwie drewna i wytłoczeniami przypominającymi słoje. Spotkać można też tego typu drzwi obustronnie oklejone wodoodporną sklejką z drewna egzotycznego, np. teku. Płyty wiórowe wykończone są warstwami laminatów jednobarwnych lub z rysunkiem drewna. Są też często ozdobnie wytłaczane.

Wypełniająca wnętrze ramy gruba płyta wiórowa może być pełna lub otworowa (otwory przewiercone są wzdłuż płyty).

Drzwi tego typu mogą mieć konstrukcję dodatkowo wzmocnioną blachami stalowymi (pod okładzinami z płyt HDF). W takim przypadku wypełnieniem drzwi jest pianka poliuretanowa.

Drzwi z płytami kompozytowymi. Zewnętrzne okładziny robione są z kompozytowych płyt z włókna szklanego. Są bardzo wytrzymałe i sztywne. Nie wymagają dodatkowych usztywnień, chociaż można spotkać drzwi dodatkowo wzmacniane od zewnątrz płytami z ocynkowanej blachy usztywnionej zgrzanymi z nią stalowymi kształtownikami.

Kompozytowe płyty oprócz wytłoczeń płycinowych wykończone są laminatami imitującymi wzór i kolor naturalnych gatunków drewna. Wypełnieniem płytowych drzwi kompozytowych jest sztywna pianka poliuretanowa.

Drzwi z płytami stalowymi lub aluminiowymi. Zewnętrzne okładziny z wytłaczanych płyt stalowych lub aluminiowych grubości 0,5-0,6 mm zamocowanych do drewnianych ramiaków. Wypełnieniem jest sztywna pianka poliuretanowa.

Można też spotkać drzwi z gładkimi płytami stalowymi, do których mocowane są dekoracyjne zewnętrzne, np. wytłaczane płycinowo, płyty z twardej wodoodpornej płyty HDF. Płyty stalowe wykończone są foliami z wytłoczonym rysunkiem drewna lub powłokami malarskimi.

Drzwi o konstrukcji stalowej


Drzwi o konstrukcji stalowej zaliczane są również do drzwi płytowych. Ich szkielet tworzy rama z kształtowników stalowych wzmocniona wewnętrznymi stalowymi elementami: kształtownikami, prętami, profilowaną blachą. Wnętrze wypełnione jest izolacją ze sztywnej pianki poliuretanowej.

Zewnętrzne okładziny mogą być z płyt stalowych wytłaczanych, stalowych płyt gładkich, grubych profilowanych laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub grubej sklejki wodoodpornej.

Drzwi wejściowe o konstrukcji stalowej produkowane są najczęściej jako antywłamaniowe. Konstrukcja skrzydeł, ościeżnicy, zamek - muszą zapewnić wytrzymałość i odporność na wyważenie, wyłamanie i inne próby ich sforsowania. Aby drzwi mogły być uznane za antywłamaniowe muszą mieć odpowiednie atesty Instytutu Techniki Budownictwa potwierdzające wymagane przez normy wskaźniki wytrzymałości dla drzwi antywłamaniowych. Atestowany musi być też użyty w drzwiach zamek.

Najwyższą jakość i wytrzymałość mają drzwi antywłamaniowe ze świadectwem klasy C. Skrzydła montowane są na specjalnych wzmacnianych zawiasach do stalowych ościeżnic mocno osadzonych w murze specjalnymi kołkami lub kotwami.

W dobrej jakości drzwiach antywłamaniowych znajduje się przeważnie jeden zamek, którego rygle i bolce, znajdujące się na obwodzie skrzydła, wysuwane są w dwóch lub trzech kierunkach. Maksymalnie w drzwiach antywłamaniowych dopuszcza się stosowanie dwóch zamków.

Zakup drzwi antywłamaniowych dobrej klasy wiąże się z możliwością uzyskania dużej ulgi ubezpieczeniowej. Montaż takich drzwi powinien jednak przeprowadzać autoryzowany przedstawiciel producenta, gdyż w przeciwnym razie możemy stracić gwarancję i ulgę ubezpieczeniową.

Drzwi z profili PCW i aluminium


Asortyment drzwi wejściowych uzupełniają drzwi z PCW i aluminium. Są one jednak rzadko stosowane w domach i mieszkaniach. Wpływ na to ma przede wszystkim ich cena oraz przyzwyczajenie inwestorów indywidualnych do tradycyjnych wzorów i materiałów.

Ten typ materiału konstrukcyjnego wybierają ci inwestorzy, których domy mają ozdobne przeszklone werandy - przedsionki wysunięte poza obrys bryły budynku.

Drzwi z tworzywa lub aluminium są też powszechnie stosowane w przydomowych ogrodach zimowych oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Szkielet drzwi tworzy rama z profili, podobnych do tych jakie stosowane są w produkcji okien.

Profile z PCW wzmacniane są stalowymi kształtownikami. Dodatkowe usztywnienie ramy stanowią pionowe, poziome i ukośne poprzeczki, również z profili PCW. Przestrzenie między profilami wypełnione są ozdobnymi panelami ocieplonymi pianką poliuretanową lub oszkleniem.

Miejsca zamontowania zamków mają dodatkowe stalowe wzmocnienia utrudniające przewiercenie profili w tych newralgicznych punktach.

Profile aluminiowe stanowiące szkielet konstrukcji drzwi i ościeżnic aluminiowych mają wystarczającą sztywność i zbędne jest stosowanie dodatkowego wewnętrznego wzmocnienia ze stalowych kształtowników. Drzwi aluminiowe mogą być produkowane w wersji, tzw. zimnej dla pomieszczeń nieogrzewanych lub w wersji ciepłej dla ogrzewanych. Szkielet (rama) pierwszych z nich zbudowany jest tylko z profili aluminiowych, w drugich ma wewnętrzną przekładkę termiczną ze sztywnego tworzywa, najczęściej z polipropylenu.

Kalorie, decybele i bezpieczeństwo


Drzwi wejściowe zewnętrzne stanowią granicę oddzielającą wnętrze naszego domu od warunków panujących na zewnątrz. Zabezpieczają nasz dom przed wpływem zimna, wilgoci i hałasu. Skrzydła dokładnie dopasowane do ościeżnicy nie zapewniają jeszcze szczelności. Zawsze bowiem pomiędzy wrębami skrzydeł i ościeżnicy musi być pozostawiona niewielka szczelina, która umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi bez zakleszczania. Styk skrzydła i ościeżnicy musi być zaopatrzony w uszczelki. Najtrudniej pod względem technicznym jest uszczelnić część progową. Uszczelki progowe umieszczane są w skrzydłach. Najczęściej mają postać listków lub szczotek dociśniętych do posadzki od strony wnętrza domu.

O klasie drzwi zewnętrznych i wejściowych decyduje przede wszystkim wytrzymałość konstrukcji oraz jakość i niezawodność użytych zamków, okuć i zabezpieczeń. Większość renomowanych producentów stolarki drzwiowej dba, aby swoje produkty dostarczać na rynek z okuciami renomowanych firm. Skrzydła drzwiowe mocowane są do ościeżnicy za pomocą łożyskowanych zawiasów z możliwością regulacji położenia skrzydła względem ościeżnicy w trzech kierunkach. Pozwala to na dokładne dopasowanie i wyśrodkowanie skrzydła w ościeżnicy i zapobiega późniejszym kłopotom, np. z klinującym się skrzydłem w ościeżnicy. Dla zwiększenia zabezpieczenia od strony zawiasów w drzwiach mogą być montowane są stalowe wzmocnienia oraz blokady antywyważeniowe w postaci trzpieni lub bolców.

Zamki do drzwi pod względem miejsca zamontowania dzielimy na wpuszczane i wierzchnie. Najczęściej kupujemy drzwi z zainstalowanym zamkiem wpuszczanym, który montowany jest we wnęce wrębu skrzydła drzwiowego razem z mechanizmem klamki lub zatrzasku. Zamki te mają potrójne, poczwórne lub pięciokrotne ryglowanie. W wersjach wzmocnionych i antywłamaniowych zamki takie mają dodatkowe mechanizmy ryglujące rozmieszczone w kilku miejscach na obwodzie skrzydła. Wszystkie zamki mają wymienne wkładki (część zamka, w którą wchodzi klucz), co w przypadku zagubienia lub kradzieży kluczy ułatwia wymianę. U producenta zamka kupujemy tylko nową wkładkę i wymieniamy ją (nawet samodzielnie) bez demontażu całego mechanizmu zamka. Niektóre firmy oferują wkładki uproszczone, które można zamontować w czasie np. remontu, a potem bez problemu po jego zakończeniu wymienić na właściwe.

W przypadku dodatkowego zamka wierzchniego, instalowanego na powierzchni drzwi, zaleca się, by pochodził on od innego producenta niż zamek wpuszczany.

Maksymalnie zaleca się montowanie trzech zamków. Od strony mieszkania powinny być one zaopatrzone w pokrętła lub zasuwy.

Najlepsze zamki mają atesty Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Pamiętać musimy, że każde zabezpieczenie jest jednak do pokonania przez włamywacza z dużą "praktyką" w zawodzie dysponującego odpowiednią ilością czasu i narzędziami. Już w fazie projektu warto zastanowić się nad przyszłym umiejscowieniem drzwi wejściowych. Powinny się one znajdować w miejscu widocznym, uniemożliwiającym schowanie się złodzieja w tzw. martwej strefie widoczności. W ich pobliżu nie mogą znajdować się czynne gniazdka, skrzynki elektryczne, i inne miejsca, pozwalające na podłączenie urządzeń elektrycznych.

[...]

Dariusz Jędrzejewski
przedruk z dom.gazeta.pl

Drzwi.pl - salon Wrocław
Bulwar Dedala 11b
54-130 Wrocław
wroclaw@drzwi.pl 

(71) 355 36 57

Godziny otwarcia
Pon-pt: 10:00-18:00
Sobota: 10:00-14:00

Formularz kontaktowy Mapa dojazdu - Drzwi.pl - salon Wrocław
Zamów pomiar

Pomiar drzwi to jeden z kluczowych elementów całego procesu wykonywany przez autoryzowane grupy montażowe. Od profesjonalnego wykonania pomiaru zależy m.in. czy wybrane wcześniej drzwi będą pasowały do istniejących otworów.

Pomiar określa także właściwą ilość niezbędnych materiałów, sposób montażu oraz niezbędne parametry techniczne drzwi. W nietypowych sytuacjach przedstawiana jest propozycja adaptacji otworu. Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie pomiaru.