Salony Drzwi.pl

Obsługujemy płatności:

Współpracujemy z producentami drzwi:

Drzwi harmonijkowe

Możemy je zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma dostatecznie dużo miejsca na zainstalowanie drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych. Drzwi harmonijkowe świetnie się sprawdzają w ciasnych kuchniach, przedpokojach czy korytarzach. Trzeba jednak pamiętać, że po złożeniu (zamknięciu) zmniejszają szerokość otworu drzwiowego.

Obecnie produkowane drzwi w niczym nie przypominają tych znanych z lat 80., zacinających się, nieodpornych na uszkodzenia mechaniczne i mało estetycznych. Powiększyła się gama kolorów, pojawiły nowe materiały, jak np. szkło czy drewno. Zmieniła się też nieco ich konstrukcja.

Z czego drzwi


Drzwi zbudowane są z połączonych ze sobą wąskich paneli, które podczas zamykania składają się w harmonijkę z boku ościeżnicy. Panele drzwiowe mogą mieć szybki, być całkowicie przeszklone lub - co jest najczęściej spotykane - składać się z pełnych paneli. Zazwyczaj są zrobione z tworzywa sztucznego, płyty wiórowej lub drewna.

Te z tworzywa sztucznego, np. PCW, mają łączniki z tego samego materiału, a drewniane i z płyty wiórowej łączone są taśmami z płótna lub specjalnymi stalowymi sprężynkami. Panele są malowane fabrycznie lub pokrywane specjalną folią (zwiększa to trwałość drzwi, ale także ich cenę).

Drzwi jeżdżą na rolkach umieszczonych w prowadnicy zamontowanej w górnej części futryny (prowadnice dolne stosuje się rzadko, przeważnie wtedy, gdy drzwi są bardzo ciężkie). Mogą być wyposażone w zamek magnesowy lub zapadkowy.

Dobre drzwi muszą otwierać się i zamykać lekko i cicho. Kupując je, musimy zwrócić uwagę na typ prowadnicy (najlepsze są aluminiowe) i rodzaj zastosowanych rolek - muszą być trwałe.

Razem z drzwiami sprzedawane są boczne listwy. Jedna listwa ma wpust, tzw. frez, w który wsuwają się drzwi, co umożliwia ich szczelne zamknięcie. Druga używana jest do maskowania górnej prowadnicy.

Listwy montuje się do ościeżnic zarówno metalowych, jak i drewnianych. Jeśli wejście nie jest wyposażone w ościeżnice, zamiast nich możemy zamocować drewniane deski, do których przykręca się prowadnice i maskuje nierówności ściany.

Tylko zamontować


Drzwi harmonijkowe sprzedawane są najczęściej w kompletach. W opakowaniu są: drzwi, prowadnica, listwy boczne, łączniki, śrubki, zamek i specjalne klipsy do mocowania listw bocznych.

Standardowe drzwi harmonijkowe mają szerokość 70, 80, 90 cm, a wysokość od 200 cm do 210 cm. Szerokość paneli waha się od 10 do 15 cm. Jeśli otwór drzwiowy ma nietypową szerokość, można zamontować drzwi dwuskrzydłowe o szerokości do 400 cm lub domontować do kupionych drzwi dodatkowe panele (dzięki zastosowaniu takiej metody można je poszerzyć nawet do 150 cm).

Obecnie większość producentów oferuje swe wyroby w kolorze białym, orzecha, dębu czy hebanu.

Łamane i książkowe


Bliskim kuzynem drzwi harmonijkowych są drzwi składane zwane też łamanymi i książkowymi. Skrzydło składa się z dwóch lub więcej części połączonych zawiasami. Drzwi poruszają się po prowadnicy, a ich szerokość dostosowana jest do szerokości ościeżnic. W szerszych otworach montujemy drzwi dwuskrzydłowe. Wykonywane są najczęściej z drewna, choć ostatnio coraz większą popularnością cieszą się szklane.

Drzwi składane po zamknięciu wyglądają jak rozwierane lub przesuwne, ale po otwarciu zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż ich tradycyjni przodkowie. Dzięki temu świetnie się nadają do zamykania małych pomieszczeń, np. garderoby czy ciasnych korytarzy. W komplecie z drzwiami łamanymi są ościeżnice i listwy maskujące.

Piotr Miączyński
przedruk z dom.gazeta.pl

Drzwi.pl - salon Wrocław
Bulwar Dedala 11b
54-130 Wrocław
wroclaw@drzwi.pl 

(71) 355 36 57

Godziny otwarcia
Pon-pt: 10:00-18:00
Sobota: 10:00-14:00

Formularz kontaktowy Mapa dojazdu - Drzwi.pl - salon Wrocław
Zamów pomiar

Pomiar drzwi to jeden z kluczowych elementów całego procesu wykonywany przez autoryzowane grupy montażowe. Od profesjonalnego wykonania pomiaru zależy m.in. czy wybrane wcześniej drzwi będą pasowały do istniejących otworów.

Pomiar określa także właściwą ilość niezbędnych materiałów, sposób montażu oraz niezbędne parametry techniczne drzwi. W nietypowych sytuacjach przedstawiana jest propozycja adaptacji otworu. Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie pomiaru.